Trudne jogiczne słowa i ich znaczenie





Kiedy zaczynałam praktykować jogę i szukałam informacji, które pomogą mi ją poznać, natrafiłam na wiele artykułów i filmów, których autorzy posługiwali się jogicznymi określeniami, dla mnie wtedy całkowicie nieznanymi, a oczywistymi, dla praktykujących joginów. Pomyślałam, że napiszę dla was kilka słów o trudnych słowach w jodze i o tym co tak naprawdę się pod nimi kryje. 

Zatem zaczynajmy


Joga

Słowo samo w sobie dobrze znane, jednak nie zawsze wiemy o co w nim chodzi. Jogę kojarzymy z ćwiczeniami na macie w różnych dziwnych pozycjach. Wielu osobom kojarzy się to również z ćwiczeniami, które są skoordynowane z oddechem. Wszystko się zgadza, jednak jest to niepełne. Joga jest filozofią życia (nie religią!), której na celu jest ścisłe połączenie ciała i umysłu. Na skutek treningu ciała, wewnętrznej dyscypliny, zasad etycznych i współpracy z oddechem można osiągnąć głębokie poznanie wewnętrzne i zewnętrzne. Brzmi zawile prawda? Sama struktura filozofii jest dość rozbudowana. Zachowuje zarówno o elementach fizycznych jak i duchowych. Obecnie ortodoksyjna forma wymagająca od praktykującego dyscypliny duchowej i głębokiego wyrzeczenia doczesności nie jest powszechnie stosowana. Joga przez tysiąclecia ewoluowała w kierunku bardziej przystępnym dla zwykłego człowieka. Dziś praktykujemy ją bardziej jako zbiór asan (wyjaśnienie poniżej), naukę oddechu i medytację. 


Asana

To pozycja w jodze, której wykonanie jest ściśle związana z oddechem






Powitanie słońca

Czyli Surya Namaskar to zbiór asan w jodze, które należy wykonać w ścisłej współpracy z oddechem w odpowiedniej kolejności. Nazywane jest często medytacją w ruchu.


Namaste

To tradycyjne indyjskie pozdrowienie. Może być używane zarówno jako powitanie jak i pożegnanie. Słowo wypowiadane na koniec i często na początku praktyki. Stanowi podziękowanie za praktykę i okazanie wdzięczności i szacunku. Podczas jego wypowiadania wykonuje się gest złączenia dłoni jak do modlitwy i umieszczeniu ich na wysokości serca jednocześnie delikatnie skłaniając głowę. Gest wykonuje się nie tylko używając wyrażenia podczas praktyki, ale też w codziennym użyciu.


"Skieruj oddech do miejsca napięcia"

Często instruktor podczas praktyki używa takiego sformułowania. Chodzi o to by skupić się maksymalnie na oddechu, a nie na napięciu, które pojawiło się w danej asanie. Kierowanie oddechu do miejsca napięcia najlepiej sobie zwizualizować jakbyśmy z każdym oddechem chcieli w to miejsce wysłać pozytywną energię i właśnie ten głęboki wdech, o którym mówi instruktor. Jest to bardzo pomocne w relaksacji napiętego miejsca i umożliwia głębsze i spokojniejsze wejście w pozycję. 


"Jeśli masz więcej miejsca  w ciele"

To kolejne bardzo często używane przez instruktorów stwierdzenie. Chodzi w nim o to czy masz możliwość/ czy Twoje ciało jest w danym dniu gotowe, aby wykonać daną pozycję głębiej i intensywnej. To tzw. "miejsce" jest zdolnością do ewentualnego pogłębienia pozycji.


Savasana

Nazwa pozycji relaksacyjnej, w której leżymy na plecach z delikatnie rozłożonymi rękoma i nogami. Często instruktorzy podczas praktyki używają dla niej właśnie nazwy hinduskiej


Samastitihi

Słowo często pojawiające się podczas praktyki i nieodłączne z sekwencją powitania słońca. Jest to jedna z podstawowych i najbardziej uduchowionych asan w jodze. Pozycja góry czy "idealnego wyprostu" z dłońmi złożonymi do modlitwy na wysokości serca lub luźno zwisającymi po bokach ciała. 



To taki szybki zbór nazw i sformułowań, które z pewnością pomogą przy stawianiu pierwszych kroków na macie. Serdecznie zapraszam was na kanał na YouTube gdzie znajdziecie praktyki i pogadanki jogiczne, do jego subskrypcji i komentowania. 

Życzę miłego dnia. NAMASTE





Komentarze

Popularne posty